Zástupci NPDM ve Strakově akademii!

29.01.2018 17:08

Jako každý rok i letošní nově zvolená Rada a Předsednictvo NPDM má za úkol seznámit veřejnost a především veřejné činitele s přijatým Usnesením z XX. Zasedání NPDM. Téma Zasedání, jak jistě víte, zní “Máme názor, i mladí vědí jaké chtějí Česko.” Toto téma bylo vybráno vzhledem k novému osazení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a tedy i vzhledem k nové Vládě ČR. Usnesení se snaží reflektovat hlavní problémy, které trápí mladé a rozděluje je podle kompetencí jednotlivých ministerstev.

 

Zástupci NPDM nyní zahájili vyjednávání na osobních schůzkách - první taková schůzka nás čekala se současným premiérem v demisi Andrejem Babišem. Na úvod této schůzky jsme pana premiéra seznámili s dlouhodobou prací NPDM a jeho současným fungováním, nadále došlo k představení témat XX. Zasedání NPDM a také k představení dvou dlouhodobých aktivit NPDM, které jsou zahrnuty i v loňském Usnesení - jedná se o body 3.1 o zavedení samostatné pozice dětského ombudsmana a bod 11. Mezinárodní den studentstva. Bohužel u obou návrhů nám bylo odpovězeno, že současná Vláda ČR nemá v plánu ani jeden z těchto návrhů projednávat či navrhovat jako vládní návrh zákona a bylo nám doporučeno se obrátit na jednotlivé poslanecké kluby.

 

Dalším bodem, který se v poslední době stal aktuálním, je bod č. 5.1 o slevách na dopravu pro studenty. Současná Vláda navrhuje úplnou slevu na jízdné pro studenty, která se ovšem vztahuje pouze na železnici. Zástupci NPDM jsou v tomto ohledu skeptičtí, protože ne všichni studenti mají dobré železniční spojení s ostatními městy, a byli by takto velice znevýhodněni oproti studentům, kteří mají dostupnost železniční dopravy lepší. Zároveň máme za to, že česká infrastruktura není na takový příliv cestujících připravena.

 

Vzhledem k současné vladní situaci jsme pouze požádali o seznámení s našim Usnesením celou vládu. Jednání nad Usnesením tedy budou pokračovat především v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

 

Národní parlament dětí a mládeže pokračuje v představování Usnesení z roku 2017 i nadále, sledujte nás na Facebooku či webových stránkách, ať nepřijdete o další podrobnosti.