XVII. Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže

17.12.2014 18:00

    Velké Zasedání uteklo jako voda. Dlouhé přípravy se vyplatili a tak po několika měsících nastal pátek 14. listopad roku 2014. Mladí lidé z celé České republiky se vydali na cestu do Prahy za jediným cílem: zúčastnit se XVII. Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže. V jedenáct hodin se otevřeli dveře hotelu Fusion a vypukla registrace účastníků spolu s tradiční uvítací polévkou. Když jsme uzavřeli registrační pulty, dali jsme si s účastníky sraz a šli jsme všichni společně do nedaleké školy, kde garanti seznámili své skupinky s pokyny, co se pobytu a organizace týče. Měli dost času se vzájemně poznat a zahrát si nějaké ty hry. Úspěšně se zvládnuli absolvovat i první a druhý workshopový blok s tématy práv z Úmluvy. Pak večeře a ještě program s garanty. No prostě nabitý den.

    V sobotu se opět zvládly čtyři workshopové bloky, snídani, oběd i večeři a konečně i večerní oficiální zahájení spolu s představením NPDM, jeho činnosti a členů. Celou sobotu se točili účastníci na workshopu Martina Chomči, o kterém se více dočtete na dalších stranách a dokonce budete moci porovnat, jak workshop vnímal sám Martin a jak ho vnímala jedna z účastnic. Večer na uvolnění byla nekomentovaná procházka Prahou, kdy jsme se společně prošli alespoň po některých pražských významnostech.

    V neděli se absolvovaly další workshopy okolo Úmluvy, etiky a etikety, apod. a hlavním bodem byla odpolední diskuze s opravdovými odborníky na listopad 1939 PhDr. Miroslavou Polákovou a profesorem PhDr. Jozefem Leikerem.

    Jak to rychle uteklo, byla neděle večer, účastníci začínali pomalu balit kufry, ale pro Radu a Předsednictvo teprve to hlavní začalo. Teď nastala chvíle, kdy bylo potřeba ze všech těch workshopů dát dohromady celé Usnesení, aby bylo v pondělí co prezentovat. Někdo by řekl, že psát Usnesení je hračka, ale když opravdu sedíte celou noc a plodíte smysluplné věty tak, aby odpovídali názorům dětí a mládeže, tak už vám to zase tak jednoduché nepřijde.

    Noc přinesla své ovoce a v pondělí dopoledne jsme začali v Barokním Refektáři Dominikánského Kláštera slavnostní část Zasedání, které trvalo neuvěřitelných 7 hodin i s obědem. Během toho jsme stihli shrnout si uplynulé tři dny, pustit videa, která najdete na NPDM youtube kanálu, a konečně přečíst si, upravit a schválit Usnesení. Druhá část byla určena pro volby do vedení R+P NPDM pro nadcházející volební období. Se vší slávou se novou předsedkyní stala Denisa Hlušičková, jak si můžete přečíst v úvodníku, 1. místopředsedou Otta Vrba a 2. místopředsedkyní Marie Silná. Přejme našemu vedení jen to nejlepší a za rok na viděnou v Praze!