Vím proč volím - tisková zpráva

04.10.2013 12:00

Volby?

Proč volit? Koho?
Kde a kam?

Co slibují strany mladým? Co plánují po zvolení? Jaká je jejich minulost? Kdo jsou jejich kandidáti?

Udělej si v tom jasno! 

Tisková zpráva

1. října 2013, Praha – Od dnešního dne mají voliči v České republice novou možnost, jak se zorientovat v kandidujících stranách. V rámci čtvrtého ročníku projektu Kecejme do toho – strukturovaný dialog mládeže totiž projektový tým připravil kampaň s názvem Vím, proč volím. Ta si klade za cíl informovat především mladé voliče a prvovoliče o všem, co se týká nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Projekt Kecejme do toho – strukturovaný dialog mládeže se snaží povzbudit studenty k zájmu o dění v Česku již počtvrté. Jako každý rok, i letos budou mít zájemci několik možností, jak se zapojit.

Tou první je přímá účast v pracovních skupinách, které se scházejí pravidelně v Praze a zabývají se tématy jako dobrovolnictví, zaměstnanost a bydlení mladých lidí, vzdělávání a podobně. Výsledky jednání těchto pracovních skupin se předávají jednotlivým státním institucím při tvorbě jejich strategií a putují k dalším politikům a úředníkům.

Další možnost představuje zapojení do evropského strukturovaného dialogu. Dle témat stanovených předsednickými zeměmi Evropské unie se kdokoli může zapojit do dotazníkového šetření, které reflektuje aktuální stav jednotlivých situací v dané zemi. Výsledky těchto výzkumů se prezentují na Evropských mládežnických konferencích (European Youth Conference), kde se nejen porovnávají navzájem s ostatními státy, ale postupují také dál k Radě ministrů Evropské unie.

Tiskovou konferenci i projekt pořádá Česká rada dětí a mládeže, projektový tým Kecejme do toho Senovážné nám. 977/24,Praha 1, 116 47, www.crdm.cz, www.kecejmedotoho.czpage1image15792 page1image15952

Novinkou v tomto roce je kampaň Vím, proč volím. Ta reaguje na aktuální potřebu mladých lidí, kteří se potýkají s otázkami koho volit a má-li, vzhledem k aktuálnímu dění na české politické scéně, tato volba vůbec smysl.

Klíčovou roli v této kampani hraje web www.vimprocvolim.cz, kde uživatelé naleznou všechny potřebné informace o aktuálních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Zejména prvovoliči se zde dozvědí vše potřebné o průběhu volby, zařízení volebního průkazu, termínech a podobně.

Stejně tak lze na webu najít alespoň částečnou odpověď na otázku koho volit. Odborný projektový tým zpracoval jakési mini analýzy jednotlivých volebních programů stran. Rovněž zde uvádí u každé strany i stručnou historii a lídry. To vše objektivně a přehledně, aby mladým lidem usnadnil orientaci v aktuálním stavu kandidujících stran.

Aby tyto informace mladé lidi zaujaly a motivovaly k volební účasti, má kampaň i své ambasadory. Mezi těmi figurují jednotliví představitelé mládežnických sdružení, studenti či mediálně známé osobnosti jako například Ladislav Špaček. Ambasadorem se však může stát každý, kdo má chuť motivovat ostatní k volbám. Stačí, když natočí své vlastní video a spolu s popisem své osoby jej zašle projektovému týmu.

Aktivity v rámci kampaně Vím, proč volím se však netýkají pouze následujících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na jaře na ně naváže další série informací, tentokrát však k volbám do Evropského parlamentu.

page2image11952

Případné informace poskytne:

Jana Votavová
projektová manažerka Kecejme do toho tel: 721 463 078
e-mail: jana.votavova@crdm.cz
www.kecejmedotoho.cz www.vimprocvolim.cz

Tiskovou konferenci i projekt pořádá Česká rada dětí a mládeže, projektový tým Kecejme do toho Senovážné nám. 977/24,Praha 1, 116 47, www.crdm.cz, www.kecejmedotoho.cz

page2image15384 page2image15544 page2image15704 page2image15864