Švédsko a výměna mládeže

21.07.2016 20:52

Již řadu let spolupracuje Studentské zastupitelstvo Prahy 7 s mládežnickými skupinami v britském Lewishamu a švédském Alingsasu. Letošní výměna probíhala od června do srpna, přičemž naše zástupkyně navštívila Švédsko.

Městečko Alingsas na jihu Švédska leží asi 400 km od hlavního města, proto zde moc velký turismus nečekejte. „Cože? Vy chcete anglické nápisy? Na to tu nejsme zvyklí, tady máte švédské menu a nazdar.“ Ano, přesně takový to přístup jsme zažívali po celých šest dní výměny. V centru města kralovaly švédské vývěsní cedule, anglicky jako by se zde nehovořilo. Světlou výjimku tvořila naše ubytovna, zde jste nějaké ty anglické nápisy našli, přeci jen šlo o komunitní centrum volného času pro mladé.

Letošním ústředním programem bylo pořádání veřejného festivalu. Účastníci byli rozděleni do čtyř pracovních skupin a každý se staral o některý ze sektorů organizace festivalu. Já osobně byla přidělena ke skupině zvukařů. Měla jsem možnost vyzkoušet si práci s mixážním pultem a všeobecnou zvukařinou. Zajišťovali jsme provoz malého pódia.
Když jsme měli volnou chvíli, chodili jsme v okolí náměstí a roznášeli propagační letáčky. Naštěstí se nás nikdo na nic neptal, protože bychom švédštině jednak nerozuměli a druhak nedokázali odpovědět.
V britském Lewishamu, části Londýna, už byl program o něco pestřejší. Účastnili jsme se festivalu „Happy People’s Day“. No a v Praze to byl festival Letní Letná a Art District Praha 7. Letošní ročník se mi velice líbil, rozhodně to není proto, že to byl můj první, ale proto, že byl opravdu povedený!
 

Marie Silná, SZP7