Simulační hra o komunální politice

25.01.2014 22:17

    Komu jsem nahnala strach jen nadpisem, že tu budu zdlouhavě a nudně psát o politice, tak nemusí, protože hned vysvětlím, že politika není jen nuda.

    Ve dnech 28. a 29. ledna si všichni členové Žákovského zastupitelstva Prahy 14 a další vybraní mladí lidé zahráli na vysoké politiky a zkusili si jejich práci, aby věděli, že být zastupitelem není sranda. První den jsme se seznámili jak mezi sebou, tak s pojmem komunální politika a spoustu dalších odborností, abychom zvládli hlavní bod hry: simulované jednání.

    Když mluvíme o komunální politice, mluvíme o politice na úrovni městské části nebo obce. Tam, kde máme starostu, zastupitelstvo a radu.

    Odpoledne prvního dne jsme také měli i praktickou ukázku práce zastupitelstva. Šli jsme se podívat na opravdové jednání a mohli jsme vidět i občany v akci. Velmi zajímavá podívaná, co musejí všechno takoví zastupitelé řešit. Rozhodně to bylo pro všechny přínosné.

    Celou dobu, kdy jsme spolu trávili čas na ZŠ Generála Janouška, bylo přítomno spousty kamer a fotoaparátů, abychom měli nějaké pěkné vzpomínky, až na to budeme koukat. Na konci bylo vytvořeno se všemi i několik rozhovorů.

    Druhý den byl podstatně zajímavější. Dopoledne jsme se rozdělili do čtyř fiktivních politických stran a mohlo se začít. Abychom nebyli úplně bezradní, na pomoc nám přišli skuteční profíci z oboru jako pan starosta Vondra, paní zástupkyně starosty Svobodová, pan Kuda a paní Picková. Ti nám pomohli s návrhem usnesení a interpelací. Vzájemná spolupráce byla všude jiná, ale přesto do oběda vznikla 4 usnesení a 4 interpelace. Pak následovala pauza na oběd v místní školní jídelně a pak hurá do Kulturního domu Kyje na zasedání.

    V KD Kyje už bylo vše připravené. Včetně občerstvení. Kolem třetí hodiny jsme začali podle programu. Nejdřív byly postupně předloženy interpelace, neboli dotazy k dění na MČ Praha 14, a pak předkládání usnesení a diskuze k nim. A po ní následovalo hlasování. Někdy bylo jednoznačné a někdy naopak rozhodovala jedna ruka. Opravdu skvělá ukázka, i když simulovaného, zasedání.

    Hodnotím sama za sebe velmi kladně a myslím, že mi to dalo zase trochu jiný pohled na svět a politiku.                                           

Marie Silná