Schůzka s prof. Václavem Pavlíčkem

22.05.2015 19:44

           Na posledním celorepublikovém Zasedáním NPDM se delegáti z 10 krajů ČR shodli a odhlasovali, že chtějí navrácení Mezinárodního dne studentstva do českých kalendářů. V rámci listopadového Zasedání proběhla diskuse s PhDr. Miroslavou Polákovou, Ph.D. a profesorem PhDr. Jozefem Leikertem, Ph.D., kteří s námi debatovali o studentských aktivitách ze 17. listopadu 1939 a 1989. V roce 1941 bylo s ohledem na bouřlivé studentské události z roku 1939 v Československu přijato v Londýně Mezinárodní studentskou organizací rozhodnutí, že se 17. listopad bude připomínat jako Mezinárodní den studentstva. A tak tomu bylo až do devadesátých let minulého století. Poté, pro nás z nepochopitelných důvodů, poslanci odhlasovali vyškrtnutí z kalendářů a nahradili tento svátek za Den boje za svobodu a demokracii. My nijak nepopíráme vážnost iniciativ a událostí z roku 1989, ale mrzí nás, že na odvahu studentů z roku 1939 se zapomnělo. Mezinárodní den studentstva se slaví po celém světě, jen v České a Slovenské republice ne. To nám přijde dost absurdní. Chceme toto změnit a zahájili jsme k tomu patřičné kroky.

            První z našich aktivit, v rámci dubnového zasedání Rady NPDM, byla schůzka s profesorem Václavem Pavlíčkem, předsedou Nadace „nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových”, který se pozitivně vyjádřil ke snaze Národního parlamentu dětí a mládeže o úsilí změnit název státního svátku. Během setkání jsme se dozvěděli o dalších organizacích i žijících pamětnících, kteří mají stejný cíl.

            Našim hlavním úkolem je nyní sehnat co nejvíce podpisů pro naši petici o prosazení změny názvu státního svátku na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva.  Podpisy budeme shánět nejen mezi našimi vrstevníky i parlamenťáky, ale i mezi širokou veřejností, abychom ve společnosti upozornili na absurdnost absence Mezinárodního dne studentstva v názvu svátku. Chcete-li nám pomoci a podpořit naše úsilí, budeme rádi, když se zapojíte do petice. Na našich webových stránkách www.npdm.eu najdete více informací i samotnou petici ke stažení.

            Věříme, že občanům České republiky nejsou studenti lhostejní.

 

Denisa Hlušičková,

předsedkyně Národního parlamentu dětí a mládeže