Pracovní víkend v Karviné

28.01.2016 19:49

Na konci ledna se v penzionu mezi beskydskými kopci odehrála víkendovka Mládežnické rady Karviná. Přes dvě desítky aktivních mladých lidí z Karviné, včetně hostů, které si pozvali, strávily tři dny prací nejen na projektech pro rok 2016.

Vše začalo už v pátek, kdy jsme v poledních hodinách dorazili na místo. Hosty nám byli dva členové Opavského zastupitelstva dětí a mládeže. První den se celý nesl ve znamení teambuildingu, kdy jsme si vyzkoušeli nejrůznější s ním spojené aktivity. Jednou z nich byla například „Mission Impossible“, při níž jsme měli splnit v rekordně krátkém čase velké množství úkolů. Díky teamové spolupráci jsme ale dokázali provést všechny. To už přišly na řadu další neformálně vzdělávací aktivity, hry, ale třeba i workshop na téma „Time management“. „Vrcholem večera“ pak bylo stavění obrazců z 2000 dřevěných dílků domina. Finální, hodinovou, práci jsme zakončili výsledným domino efektem, který jsme natočili jako promo video MRK. Závěrem dne měl každý člen za úkol představit sama sebe prostřednictvím 3 fotografií, které symbolizovaly činnost, kterou rád dělá, místo, které má rád a něco, na co je hrdý.

Když už jsme se první den důkladněji poznali navzájem, mohli jsme v sobotu začít s přípravou projektů hned zrána. Poskytnout nám cenné rady a pomoc vyrazily také paní Sobočíková a Ochodková z odboru rozvoje Magistrátu města Karviné. Celkově se nám vyrojilo 12 projektů. Mezi nimi například už tradiční Na in-line po Karviné, Knižní jarmark, Den země, ale třeba i novinky, jako je Cesta hudby nebo Galavečer pro aktivní mládežníky. Proces tvorby projektů probíhal celý den a tak z konceptů, se kterými jsme začínali ráno, už večer byly slušně promyšlené a rozpracované plány. Pro zpestření jsme si vyzkoušeli také „Action bound“, prostředek neformálního vzdělávání, který zapojuje moderní technologie a učí multitaskingu. S obědem se výčet našich hostů rozšířil o tři zahraniční. Navštívil nás totiž Pawel Swiderski, který představil akce, které chystá mládežnická rada ve městě Jastrzębie-Zdrój, s níž dlouhodobě spolupracujeme, pochopitelně v polštině. Možnosti procvičit si také angličtinu, ale i ruštinu se nám dostalo s příjezdem dvou dívek – Gizem Metin, původem z Turecka a Roubiny Arakelyan - Arménky.

Po krátké vycházce, při které jsme řešili, co jiného než projekty, přišlo na řadu sestavování realizačních teamů a v těsném závěsu, jako další bod programu, volby primátora MRK. Když jsme měli odvoleno a vyprojektováno, přišel čas na trochu vážnější téma – kritiku. Řešili jsme kritický článek, který se o MRK objevil ve studentském časopise gymnázia. Podařilo se nám ale najít na všechna nepodložená tvrzení argumenty a na ta oprávněná jsme vymysleli řešení. Když jsme skončili s kritikou, následoval odpočinkový program v podobě „Just dance“ a konec druhého dne našeho pobytu.

V neděli přišlo na řadu podrobné rozpracování dvou projektů, které proběhnou v nejbližší době – Debatu o Evropské unii, kterou spolupořádáme v rámci Parlamentu dětí a mládeže Moravskoslezského kraje a Dne Země, městskou akci, kde bude MRK mít svůj stánek. Své nápady pro Den Země nám ještě odprezentovaly v angličtině Roubina s Gizem a zbývalo už jen zhodnotit celé tři dny a autobus už byl připraven. Nikomu z nás se nechtělo ze zasněžených hor do deštivého města, z víkendovky jsme si ale do něj přivezli hromadu popsaných flipchartů, papírů a hlavy plné nápadů a projektů.

Jedno už můžeme říci s jistotou – V Karviné to letos i díky nám bude žít!

Jakub Hodulík, Karviná