Nová ministryně školství

30.05.2015 20:14

Koncem května pronikly do médií informace o tom, že premiér Bohuslav Sobotka chystá odvolat ministra školství Marcela Chládka. A po schůzce s premiérem a poté i se samotným  ministrem přijal prezident Miloš Zeman Chládkovo odvolání.

  Nová ministryně školství mládeže a tělovýchovy byla jmenována ve středu 17. června a stala se jí Kateřina Valachová.

 Kateřina Valachová působila jako náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, odkud má zkušenost s politikou, které ji pomohly získat ministerského křesla. Paní Valachová je vystudovaná právnička a dříve pracovala také v analytickém a právním odboru u ombudsmana. Její specializací bylo správní a ústavní právo.

Nová ministryně se má podle premiéra zaměřit na novelu zákona o vysokých školách, inkluzivní vzdělávání nebo čerpání dotací z evropských fondů.

Na první tiskové konferenci ministryně oznámila, že by chtěla zvýšit plat pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům a podporovat je v dalším vzdělávání. Dále by chtěla jednat o navýšení kapacity  mateřských a základních škol, ale bude také řešit problém s vysokým počtem romských dětí v praktických školách, za což je Česká republika kritizována u mnoha mezinárodních organizací.

Ministryně se bude zabývat i plánovanými reformami pana ministra Chládka. V poslední době velmi diskutovaným tématem byla digitalizace výuky a v první třídě darovat každému dítěti tablet. Tento nápad se nelíbil rodičům ani odporníkům a z toho důvodu ministryně chystá sestavit poradní sbor, který by zhodnotil, jestli je digitalizace vhodná pro prvňáčky. Jedním z  velkým plánů ministra bylo zavedení povinné maturitní zkoušky z matematiky v roce 2019, ale paní ministryně s tímto plánem nesouhlasí.  Podle jejího názoru se má v první řadě zjistit, proč mají děti v matematice tak špatné výsledky. A u státních maturit hodlá paní Valachová zavést dvě úrovně, jednu pravděpodobně určenou gymnáziím a druhou ostatním středním školám.

Zeptala  jsem  kamarádů, čím by se podle nich měla ministryně zabývat.  A podle  jejich názoru  by ministryně měla  především  řešit otázku jednotných přijímacích  zkoušek na střední školy a vyřešit problémy se státními  maturitními zkouškami.