Exkurze do Bruselu

28.09.2015 20:43

Středa. Pět hodin odpoledne. Florenc. Nástupiště č. 21. A skupina mladých lidí čekající na pravidelnou linku Praha – Londýn se zastávkou v Bruselu. Právě dnes, 15. září, začíná cesta třiceti aktivních parlamenťáků z deseti krajů České republiku za dvoudenní návštěvou Bruselu, kterou pořádá Národní parlament dětí a mládeže.

Cesta, která trvá téměř dvanáct hodin, je o něco pohodlnější díky autobusu Student Agency, kterým jedeme. V sedm hodin ráno přijíždíme na autobusové nádraží hlavního města Belgie a vydáváme se najít hostel, ve kterém budeme následující dva dny ubytováni a kde na nás již čeká všemi vítaná snídaně. Ač jsme všichni trochu unavení, rozdělujeme se do dvou skupinek, vzájemně se seznamujeme a kolem desáté společně vyrážíme do centra.

Vidíme jednu z prvních památek, známého čůrajícího chlapečka, a přecházíme nádherné náměstí, které je považováno za historické jádro belgického hlavního města. Na dvě hodiny se po menších skupinkách rozcházíme, sami prozkoumáváme krásy města a někteří ochutnávají pověstné belgické vafle, které skutečně stojí za to!

Na vlastní kůži zažíváme pravé bruselské počasí – poprchává a fouká vítr. Po poledni se jdeme podívat do gotické katedrály sv. Michala a Guduly a pokračujeme přes Bruselský park směrem k prvnímu cíli naší návštěvy, kterým je Parlamentárium – Návštěvnické centrum Evropského parlamentu. Parlamentárium umožňuje návštěvníkům prostřednictvím interaktivní a dynamické expozice blíže poznat historii a fungování instituce, která je na evropském poli působnosti zastupuje. A my tedy poznáváme!

Bohužel nemáme dostatek času na prozkoumání celého centra, protože ve dvě hodiny musíme být v budově Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV). Tam už nás vítá usměvavý Pavel Trantina, zástupce České rady dětí a mládeže, který zde působí již osmým rokem. Usedáme do kruhové jednací místnosti a Pavel Trantina nás seznamuje s významem a činností EHSV.

Evropský hospodářský a sociální výbor funguje jako poradní orgán institucím Evropské unie, což činí pomocí zpracovávání a následného předkládání stanovisek k aktuálním tématům či právním předpisům EU. Jedním z hlavních úkolů EHSV je stát se jakýmsi mostem mezi orgány Evropské unie a organizovanou evropskou společností. Členové výboru zastupují hospodářské, sociální a kulturní zájmy členských zájmů a dělí se do tří skupin – zaměstnavatelé, zaměstnanci a různé zájmy (např. nevládní organizace či spotřebitelé).

Když jsme dostatečně obeznámeni s úlohou EHSV, přesouváme se a pokračujeme ještě v neformální konverzaci u kávy. Čas je ovšem neúprosný a my se přesouváme do budovy jednoho ze tří hlavních orgánů Evropské unie, do Evropského parlamentu (EP). Procházíme, stejně jako u předchozích návštěv, přísnou bezpečnostní kontrolou a čeká na nás další český zástupce, který působí jako úředník v Evropském parlamentu již deset let, Jan Řebřina. Ten nás seznamuje nejen s úlohou Evropského parlamentu, s webovými stránkami, kde mladí lidé mohou leckdy najít užitečné informace, ale mluví také o možnosti stáží v EP.

Po spoustě otázek, na které nám Jan Řebřina ochotně odpovídá, se jdeme podívat do místnosti, kde se rozhoduje o nejdůležitějších otázkách Evropské unie, do jednacího sálu Evropského parlamentu. I když se v sále zrovna o ničem nejedná, dozvídáme se, jak jsou europoslanci rozděleni do frakcí nebo jakým způsobem probíhá hlasování.

Unavení a hladoví přijíždíme kolem sedmé hodiny zpátky do hostelu, kde na nás čeká výborná večeře. Poté si užíváme osobního volna, což pro některé znamená vytoužený spánek.

Druhý den trávíme o něco volněji. Nese se v duchu celodenního volna, procházek po Bruselu a nakupování. A vzhledem k tomu, že objevíme Primark, máme o minimálně dvouhodinovou zábavu postaráno.

Čas je neúprosný. Odbíjí šestá hodina večerní a my stojíme se sbalenými kufry na nástupišti a čekáme na žlutý autobus, který nás doveze zpět do České republiky. Zažili jsme nezapomenutelné dva dny ve městě, které je dějištěm nejdůležitějších evropských záležitostí. A kdo ví, třeba o nich tady jednou sami budeme rozhodovat.

 

Michaela Doležalová, NPDM