Druhá vlna!

Dne 27. 4. 2016 odstarovala druhá vlna petice, která má za účel podpořit návrh na rozšíření názvu státního svátku 17. listopad o Mezinárodní den studentstva do podoby "17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva"

 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co vše se již stihlo udát najdete shrnuto ZDE.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Petice za Mezinárodní den studentstva

Napadlo Vás někdy, že my, jako studenti, bychom mohli mít svůj vlastní svátek? Každý ví, že je mezinárodní den učitelů, žen, matek, ale taky existují mezinárodní dny například celníků, průvodců, civilní obrany, lesů, loutkového divadla, ptactva, památek a sídel, tance, imunologie, proti dietám, jazzu, ošetřovatelek atd., ale co studenti? Mají také svůj svátek?

            V roce 1941 byl přijat v Londýně Mezinárodní studentskou organizací 17. listopad jako Mezinárodní den studenstva a takto je slaven po celém světě. Bylo tomu tak i na našem území až do devadesátých let. Po převratu poslanci odhlasovali 17. listopad jako Den boje za svobodu a demokracii. Studenti zmizeli.

            Zajímavostí je, že Mezinárodní studentská organizace svátek přijala na základě událostí, které proběhli v Praze roku 1939.  Vše začalo 28. října 1939, kdy v Praze probíhala demonstrace proti okupaci. V tento den, výročí vzniku samostatného Československa, byl zabit mladý pekař Josef Sedláček a smrtelně zraněn student medicíny Jan Opletal. Demonstrace byla potlačena jednotkami SS. Jan Opletal ještě dva týdny bojoval v nemocnici o život, ale nakonec svým zraněním podlehl. 15. listopadu byl studentskými organizacemi uspořádán smuteční průvod Prahou, kde byla nesena Opletalova rakev. O den později nařídil Adolf Hitler uzavření československých vysokých škol na tři roky. V noci byli zatčeni gestapem stovky studentů a pedagogů. Devět představitelů studentských organizací bylo 17. listopadu pro výstrahu zastřeleno.

            Na základě těchto faktů Národní parlament dětí a mládeže iniciuje novelizaci zákona o zapsání Mezinárodního dne studentstva do českých kalendářů. Nezlehčujeme důležitost událostí roku 1989, pouze poukazujeme na to, že Mezinárodní den studentstva v českých kalendářích chybí. Našim hlavním úkolem je nyní sehnat co nejvíce podpisů pro tuto petici o prosazení změny názvu státního svátku na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Pokud chcete petici podepsat, podívejte se do dalších záložek na našem webu (konkrétně pod záložkou „Den Studentstva“ „ Proč a jak ?“ a „Petice“). Zde najdete všechny potřebné informace jak k distribuci petice, tak ke shromažďování. Věříme, že společně se nám změna zákona podaří.

Děkujeme za pomoc!

 

Denisa Hlušičková, v. r.

(bývalá) předsedkyně Národního parlamentu dětí a mládeže